SZERKESZTÉS, SZÖVEGGONDOZÁS
Az írás, játékfejlesztés mellett irodalmi szerkesztéssel is foglalkozom. Járjuk körbe kicsit, mit is jelent ez pontosan?
Napjainkban egyre könnyebb a szövegalkotás. Számos program, alkalmazás segít ebben, számtalan szöveg születik. E szövegek minősége egyrészt képet ad írójukról, másrészt igen nehéz kitűnni az írott anyagoknak ebből az egyre dagadó áradatából. Amennyiben mégis ez a cél, a szerkesztés hatalmas segítsége lehet a felé vezető úton.
Miben tudok segíteni?
Ha magán, illetve szerzői kiadásban tervezed kiadni a művedet, és minőségi szöveget szeretnél megjelentetni.
Ha pályázatra, webfelületre, antológiába írsz, ahová egy kidolgozott és ellenőrzött szöveget adnál le.
Ha megakadtál a szövegeddel, és úgy érzed, segítségre, friss szemre, esetleg tanácsokra van szükséged a továbblépéshez.
Ha van egy szuper ötleted, de nem tudod, hogy kezd hozzá a megírásához.
Milyen területen, zsánerben dolgozok?
Főként fikciós (fantasy, sci-fi, weird vagy utópisztikus/disztópikus) szövegekkel foglalkozok, de az abszurd sem áll távol tőlem.
Hogyan zajlik a szerkesztés?
Én minden szöveget háromszor olvasok el. Első körben egy átfogó szerkesztői véleményt adok róla, amelyben felhívom a figyelmet az alapvető problémákra, mint az esetleges narrációs és információ-adagolási zavarok, karakterek következetlen viselkedése, a történet logikai buktatói, az esetlegesen felesleges, vagy épen a több tárgyalást igénylő, kibontásra érdemes történetszálak. Egyúttal javaslatot teszek a szöveg esetleges bővítésére vagy szűkítésére is.
Ez után, ha a szerző elfogadja a véleményt (hiszen mindig ő dönt, mivel az ő szövegével dolgozunk), második körben a már javított szöveggel dolgozunk. Dolgozunk, mert ez már a szerző és a szerkesztő közös munkája. Ekkor fejezetenként, bekezdésenként, sőt mondatonként vizsgálom a szöveget, a nyelvtani összefüggéseket (szöveggondozás), éppúgy figyelembe véve, mint megfelelő fogalmazást, szóhasználatot (megfelelő stílushatást keltő nyelvi elemek használata, stílusidegen kifejezések, szóismétlések kigyűjtése), a stilisztikát is figyelembe véve. Erre a szerző reagál, majd megvitatjuk a felmerülő kérdéseket. Ezt mindaddig folytatjuk, ide-oda passzolgatva a szöveg kérdéses szakaszait, míg ki nem hozzuk belőle az elérhető maximumot.
Ezt követi a harmadik, ellenőrző olvasás, ami az esetlegesen a szövegben maradt hibák kiszűrésére szolgál.
Mindemellett tudok tanácsot adni a kiadókeresésben, esetleg, ha szerzői kiadásban gondolkozol, konkrét kiadói hátteret is tudok biztosítani. Magánkiadás esetén pedig a kiadói folyamatokban (korrektor keresése, borítótervezés, ISBN szám kérése, tördelés, nyomdai munkálatok, stb.) tudok segíteni. Ha én szerkesztem a szövegedet, mindezért nem kérek plusz juttatást, egyfajta grátiszként teszem ezt, hiszen közös érdekünk a mű mind magasabb hozzáadott értékkel való megjelenése.
Hogy működik ez?
Én Wordben dolgozom, a szerkesztéshez a véleményezés funkcióit használom. Szükség esetén a szerzőnek is elmagyarázom ennek használatát (elengedhetetlen a közös munkához).
Hogy zajlik a folyamat?
A szerkesztés nem kritika. Csapatmunka, aminek a célja a nyers szöveg ékkővé csiszolása. Fontos tudni, hogy a munka során mindig a szerzőé a döntő szó, hiszen az ő szövegéről van szó, az én dolgom csupán az ő munkájának segítése. A szerkesztés során a szöveget többször elküldjük egymásnak, a szerkesztői véleményt a szerző is véleményezheti, kialakulhatnak építő jellegű eszmecserék, olykor viták.
Mennyibe kerül?
Az ár megállapodás kérdése. A szerkesztés alapára nálam 50 fillér karakterenként (az eredeti, szerkesztetlen szöveget véve alapul), ami a szöveg minőségétől függően változhat (ha a szöveggel hatszor annyi munka van, mint általában, akkor az ár is magasabb lesz valamivel). A fizetés a szerkesztési folyamat végén esedékes. Számlaképes vagyok.
Amennyiben tanácsra, segítségre volna szükséged, biztosan kitalálunk valamit.
Ha felkeltettem az érdeklődésedet, kattints a kapcsolat fülre, és keress bátran! Várom a közös munkát.
Üdvözlettel,
Mészáros Szabolcs